Produktsida

background image

Produktinformation

Bumper Color 1L

BumperColor är en flexibel och multifunktionell färg, speciellt utvecklad för bilens plastdetaljer, inklusive stötfångare. Produkten skapar en yta som påminner om nya stötfångare. Finns i färgerna: Svart, grå och antracit.

Användningsområden

  • Kan användas för plastdetaljer på bilen, särskilt stötfångare.
  • Fungerar bra som primer innan målning av stötfångare.
  • Ger en texturerad yta som liknar den på nya stötfångare.

Hur BumperColor fungerar

Vid användning som slutprodukt skapar BumperColor en yta med struktur, vilket kan justeras beroende på sprutpistolens munstycke, tryck och appliceringsavstånd. För att anpassa strukturen kan det vara nödvändigt att tillsätta nitroförtunning.

Användning som primer

BumperColor har utmärkt vidhäftning och kan användas som primer för reparation av stötfångare som ska målas. Det kan även användas för att förbättra vidhäftningen mellan polyester-spackel och plast. För att uppnå en matt yta rekommenderas att produkten späds med SO72.

Egenskaper

  • Blandas med: Thinner S072.
  • Färg: Svart, grå antracit
  • Skikttjocklek: 80-100 mikroner (2 lager)

Gör ett val för att se faroangivelser

Produktinformation

Bumper Color 1L

ARTNR: 61161r

Färg för stötfångare och andra plastdetaljer.

Färg

465 kr

Exkl.moms

lists